Postul Naşterii Domnului 2015

15 noiembrie – 24 decembrie, 2015

Cei ce doresc să primească Sfânta Taină a Spovedaniei în
Postul Naşterii Mântuitorului Hristos
o pot face în cadrul următorului program:

– Miercurea, seara, după slujba Acatistului / Seara Colindelor – Pr. Valentin Bîrlez

Excepţie: miercuri 16 și miercuri 23  decembrie, când se merge cu Ajunul

– Vinerea, dimineaţa, începând cu ora 8.30:

Pr. Adrian Tuță

– Sâmbăta, dimineaţa, începând cu ora 8.30, după următorul program:

Sâmbătă, 21  noiembrie, praznic împărătesc (Intrarea în biserică a Maicii Domnului):

Sâmbătă, 28  noiembrie:

Pr. Mihail Neațu

Sâmbătă,  5 decembrie:

Sâmbătă, 12 decembrie:

Sâmbătă, 19 decembrie:

Pr. Mihail Neațu

Pr. Adrian Tuță

Se va merge cu icoana începând de sâmbătă 12 decembrie până duminică 20 decembrie.

De știut:

–  Spovedania este recomandat să se facă doar la preotul duhovnic. Schimbarea duhovnicului se poate face la iniţiativa fiului duhovnicesc şi cu binecuvântarea duhovnicului.

– Timpul de spovedanie este tot cursul anului bisericesc şi în mod special perioada postului.

– Cazurile speciale, care nu se pot încadra în programul de mai sus, îşi pot afla rezolvarea prin discuţia directă cu preotul duhovnic.

– Nu este recomandat să se lase ca timp al spovedaniei ultima săptămână a postului şi ajunul praznicului, cu excepţia situaţiilor speciale.

– Împărtășirea celor care din pricina neputințelor nu pot ajunge la biserică este recomandat să nu se facă în ultimul timp al postului – ultima săptămână a postului.

– Responsabilitatea împărtășirii copiilor și a celor aflați în neputințe revine părinților și celor care îi îngrijesc. Dumnealor trebuie să se îngrijească din vreme ca nimeni să nu fie uitat sau pe grabă.

Cancelaria parohială