Mobilizare pentru păstrarea orei de religia în învăţământul românesc

Joi seara, în sala de festivităţi a Liceului Aurel Vlaicu a avut loc adunarea de constituire a Filialei sectorului I Bucureşti a APOR (Asociaţia Părinţi pentru Ora de Religie).
Obiectivul imediat al APOR este mobilizarea părinţilor pentru a completa şi depune la secretariatele şcolilor cererea de participare a copiilor la orele de religie, în lumina deciziei recente a Curţii Constituţionale a României. De depunerea acestor cereri în următoarele două săptămâni (termenul limită este 6 martie) depinde în bună măsură viitorul orei de religie în şcoala românească.
Vă invităm aşadar pe toţi părinţii şi bunicii din parohia Herăstrău la împreună-lucrare pentru a fi completate şi depuse urgent cereri de participare la ora de religie pentru cât mai mulţi copii şi tineri de 16-18 ani din parohia noastră.
Cele zece argumente principale pentru păstrarea orei de religie în şcoala românească sunt enumerate în textul programatic al APOR, pe care îl reproducem mai jos, urmat de formularul de înscriere.

Dumnezeu să ne ajute şi să ne lumineze!

APOR-Textul-programatic

formular-religie2015