Părintele iconom stavrofor Ioan Paraschivescu a trecut la cele veşnice

Pr. Ioan ParaschivescuNăscut în 1939 în comuna Iveşti, jud. Galaţi, părintele Ioan a absolvit în 1959 seminarul teologic Târgu Neamţ, iar în 1963 Facultatea de Teologie din Bucureşti. În 1971 a fost hirotonit preot pe seama parohiei Poienari (Ilfov), unde a păstorit până în anul 1983. Între 1979 şi 1990 a fost protoiereu al Protoieriei I Ilfov. La Biserica Herăstrău a venit în anul 1983, ca preot paroh. În acelaşi an a primit distincţia de iconom, iar în 1985 pe aceea de iconom stavrofor. S-a pensionat, mai mult din motive medicale, în decembrie 2008.

În timpul cât a slujit în parohia Sfinţii Petru şi Pavel – Herăstrău, biserica parohială a fost supusă unor lucrări de reparaţii generale şi de restaurare a picturii.

Acolo, sus, unde este acum, se roagă, aşa cum a făcut-o şi aici, printre noi, pentru sufletele enoriaşilor şi fiilor săi duhovniceşti.

Slujba de înmormântare se va săvârşi joi, 13 noiembrie, la prânz, la Biserica Herăstrău.

Dumnezeu să-l odihnească!